TELEFON : 422 325 90 91 |

bilge@softagda.com

YARIM BACAK

Sir Ağda Nedir?

Sir Ağda çam ağaçlarından toplanan farklı reçinelerin, balmumu, yağlar gibi diğer maddelerle karıştırılıp bir takım işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen kuvvetli bir ağdadır.
Geniş veya dar alanlardaki kılların yok edilmesi için uygulanan etkili bir epilasyon yöntemidir. Ağda, derinin altında bulunan kıl ve kıl kökünün tamamı ile çekildiği ve derideki ölü hücrelerin de soyulduğu bir yöntemdir.Ağda yapılmadan önce ağda uygulanacak alanın önceden yıkanmasında hijyen açısından fayda vardır.

Klasik Ağdadan Farkları

Ana maddesi şeker olan klasik ağdanın aksine, sir ağda reçineden yapıldığı için hem çok daha kuvvetli ve etkilidir, hem de kesinlikle kıl köklerini beslemez. Düzenli ve uzman tarafından uygulandığında istenmeyen tüyleri seyrekleşir, cılızlaştırır, çıkış süreleri uzatır.
Sir Ağda hazırlanışının kolaylığı, hazırlık ve işlem süresinin kısalığı, bol çeşit imkanının bulunması, ardından duş gerektirmemesi (su ile değil yağ ile çözülür), daha hijyenik ve sağlıklı oluşu, profesyonel kullanıma yönelik olması ile de klasik ağdadan daha kullanışlı bir yöntemdir.

Ne Kadar Etkili?

Sir Ağda çok kuvvetli bir ağda türüdür, en kısa tüyleri dahi kökünden, kılı besleyen yağ kesesi ile beraber alır. Kılların tekrar çıkma süreci uzar; yeni çıkan kıllar zaman içerisinde gitgide daha zayıflar ve cılızlaşır.

Ne Kadar Güvenilir?

Bitkisel ve son derece hijyeniktir. Sir Ağda yapılırken kullanılan, Kartuş Ağda, Spatula ve Ağda kağıtları tek kullanımlık olduğundan, kişiye özel hijyenik uygulama sağlar. Üstelik,Sir Ağda kılı kökünden alan diğer yöntemlere nazaran daha ağrısız ve acısızdır.

Riskleri Nelerdir?

Eğitimli, deneyimli ve profesyonel uzmanlar tarafından, kaliteli ürünlerle doğru uygulandığında ve birkaç unsura dikkat edildiğinde hiçbir risk içermez. Batık, leke, morarma yapmaz. Hemen arkasından hafif kızarıklık, tahriş ve irritasyon normal olsa da, cildi ağda sonrası rahatlatacak ürünlerden ve yoğun yoğun pudralı sir ağda çeşitlerinden yararlanılarak rahatsızlıklar en aza indirilebilir ve önlenebilir.